Sullins Connector Solutions ECM25DCTD-S288
ECM25DCTD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM25DCTD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM25DCTD-S288.pdf
Availability of ECM25DCTD-S288
QUANTITY
ECM25DCTD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM25DCTD-S288
Internal Part NumberEIS-ECM25DCTD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM25DCTD-S288
Related LinksECM25DC, ECM25DCTD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM25DCTD-S288 Details Description
Related parts for ECM25DCTD-S288
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28PLCC datasheet.pdf
REGULTR 3.3V 3A SYNC 14XL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 39A DIRECTFET datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf