Sullins Connector Solutions ECM25DRAS
ECM25DRAS picture photo
Mfg. Part Number
ECM25DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM25DRAS.pdf
Availability of ECM25DRAS
QUANTITY
ECM25DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM25DRAS
Internal Part NumberEIS-ECM25DRAS
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM25DRAS
Related LinksECM2, ECM25DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM25DRAS Details Description
Related parts for ECM25DRAS
CAP CER 2.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 5MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 1.26M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC DVR MULTICHANNEL POWERSSO28 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf