Sullins Connector Solutions ECM25DRKF
ECM25DRKF picture photo
Mfg. Part Number
ECM25DRKF
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM25DRKF.pdf
Availability of ECM25DRKF
QUANTITY
ECM25DRKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM25DRKF
Internal Part NumberEIS-ECM25DRKF
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM25DRKF
Related LinksECM2, ECM25DRKF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM25DRKF Details Description
Related parts for ECM25DRKF
MODULE PIP .9-3.6V 3A SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 377 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BCD 10-POSITION SMD J-HOOK datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP FILM 75UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf