Sullins Connector Solutions ECM25DRSD
ECM25DRSD picture photo
Mfg. Part Number
ECM25DRSD
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM25DRSD.pdf
Availability of ECM25DRSD
QUANTITY
ECM25DRSD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM25DRSD
Internal Part NumberEIS-ECM25DRSD
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM25DRSD
Related LinksECM2, ECM25DRSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM25DRSD Details Description
Related parts for ECM25DRSD
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SIREN 6-28VAC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf