Sullins Connector Solutions ECM25DRSI-S288
ECM25DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM25DRSI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM25DRSI-S288.pdf
Availability of ECM25DRSI-S288
QUANTITY
ECM25DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM25DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-ECM25DRSI-S288
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM25DRSI-S288
Related LinksECM25DR, ECM25DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM25DRSI-S288 Details Description
Related parts for ECM25DRSI-S288
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 384-BGA datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
74MM OD RED LED LOWANGLE LT datasheet.pdf
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
PAC-QTUM-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DOUBLE M8 SHORT M8 CN NPN NO datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.27A SOT23 datasheet.pdf