Sullins Connector Solutions ECM28DRUI
ECM28DRUI picture photo
Mfg. Part Number
ECM28DRUI
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM28DRUI.pdf
Availability of ECM28DRUI
QUANTITY
ECM28DRUI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM28DRUI
Internal Part NumberEIS-ECM28DRUI
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM28DRUI
Related LinksECM2, ECM28DRUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM28DRUI Details Description
Related parts for ECM28DRUI
IC REG CTRLR BST PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 6W datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CABLE ASSY M12 CONN STR 5M datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf