Sullins Connector Solutions ECM36DTKT-S288
ECM36DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM36DTKT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM36DTKT-S288.pdf
Availability of ECM36DTKT-S288
QUANTITY
ECM36DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM36DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-ECM36DTKT-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM36DTKT-S288
Related LinksECM36DT, ECM36DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM36DTKT-S288 Details Description
Related parts for ECM36DTKT-S288
IC LINE DRVR/RCVR RS232 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 16.1MM D 9. datasheet.pdf