Sullins Connector Solutions ECM40DCBH
ECM40DCBH picture photo
Mfg. Part Number
ECM40DCBH
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM40DCBH.pdf
Availability of ECM40DCBH
QUANTITY
ECM40DCBH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM40DCBH
Internal Part NumberEIS-ECM40DCBH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM40DCBH
Related LinksECM4, ECM40DCBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM40DCBH Details Description
Related parts for ECM40DCBH
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
DISPLAY ALLNGAP SGL DIGIT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SCR FAST SW 200V 250A TO200AB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 datasheet.pdf