Sullins Connector Solutions ECM44DRYF
ECM44DRYF picture photo
Mfg. Part Number
ECM44DRYF
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM44DRYF.pdf
Availability of ECM44DRYF
QUANTITY
ECM44DRYF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM44DRYF
Internal Part NumberEIS-ECM44DRYF
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM44DRYF
Related LinksECM4, ECM44DRYF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM44DRYF Details Description
Related parts for ECM44DRYF
IC COMP DUAL LV LP REF TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
LCD TFT 4.4" 320X240 datasheet.pdf