Sullins Connector Solutions ECM44DSEN-S13
ECM44DSEN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECM44DSEN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM44DSEN-S13.pdf
Availability of ECM44DSEN-S13
QUANTITY
ECM44DSEN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM44DSEN-S13
Internal Part NumberEIS-ECM44DSEN-S13
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM44DSEN-S13
Related LinksECM44D, ECM44DSEN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM44DSEN-S13 Details Description
Related parts for ECM44DSEN-S13
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf