Panasonic Electronic Components ECO-S1CA153DA
ECO-S1CA153DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA153DA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA153DA.pdf
Availability of ECO-S1CA153DA
QUANTITY
ECO-S1CA153DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA153DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA153DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA153DA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA153DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA153DA Details Description
Related parts for ECO-S1CA153DA
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 52PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf