Panasonic Electronic Components ECO-S1CA473EA
ECO-S1CA473EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA473EA
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA473EA.pdf
Availability of ECO-S1CA473EA
QUANTITY
ECO-S1CA473EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA473EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA473EA
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA473EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA473EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA473EA Details Description
Related parts for ECO-S1CA473EA
FILTER LINE 15MH 1.6A TYPE 21N datasheet.pdf
TERM RING FLAG 4/0AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 14-SOICN datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE UP datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT ADJ 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf