Panasonic Electronic Components ECO-S1CP333CA
ECO-S1CP333CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CP333CA
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CP333CA.pdf
Availability of ECO-S1CP333CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1CP333CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CP333CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CP333CA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CP333CA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CP333CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CP333CA Details Description
Related parts for ECO-S1CP333CA
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/X datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC datasheet.pdf