Panasonic Electronic Components ECO-S1CP683EA
ECO-S1CP683EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CP683EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CP683EA.pdf
Availability of ECO-S1CP683EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1CP683EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CP683EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CP683EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CP683EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CP683EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CP683EA Details Description
Related parts for ECO-S1CP683EA
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMA datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (D-651-10X) datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC 214AB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
RES 158K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf