Panasonic Electronic Components ECO-S1CP683EA
ECO-S1CP683EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CP683EA
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CP683EA.pdf
Availability of ECO-S1CP683EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1CP683EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CP683EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CP683EA
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CP683EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CP683EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CP683EA Details Description
Related parts for ECO-S1CP683EA
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR VOLTAGE UNIV 8SOIC datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 36KHZ TOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ANT VPOL SECTOR 9DBI 2.4G N FEM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER I2C/SPI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf