Panasonic Electronic Components ECO-S1EP333EA
ECO-S1EP333EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1EP333EA
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1EP333EA.pdf
Availability of ECO-S1EP333EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1EP333EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1EP333EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1EP333EA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1EP333EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1EP333EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1EP333EA Details Description
Related parts for ECO-S1EP333EA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 50V 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 6MM 10.55" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPEN COLL 10DIP GW datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU KINETIS 1MB 144BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf