Panasonic Electronic Components ECO-S1JA392CA
ECO-S1JA392CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1JA392CA
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1JA392CA.pdf
Availability of ECO-S1JA392CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1JA392CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1JA392CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1JA392CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)77 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1JA392CA
Related LinksECO-S1, ECO-S1JA392CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1JA392CA Details Description
Related parts for ECO-S1JA392CA
IC DAC 12BIT PAR IOUT 20TSSOP TR datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 40.3"L X 3"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf