Panasonic Electronic Components ECO-S1KP152CA
ECO-S1KP152CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1KP152CA
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1KP152CA.pdf
Availability of ECO-S1KP152CA
QUANTITY
ECO-S1KP152CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1KP152CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1KP152CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)177 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1KP152CA
Related LinksECO-S1, ECO-S1KP152CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1KP152CA Details Description
Related parts for ECO-S1KP152CA
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
LENS/HOLDER FOR OSRAM OSLON SSL datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTLR STAGE 60A 5V PWM PPAK datasheet.pdf