Panasonic Electronic Components ECO-S1KP182CA
ECO-S1KP182CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1KP182CA
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1KP182CA.pdf
Availability of ECO-S1KP182CA
QUANTITY
ECO-S1KP182CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1KP182CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1KP182CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)147 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1KP182CA
Related LinksECO-S1, ECO-S1KP182CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1KP182CA Details Description
Related parts for ECO-S1KP182CA
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RAD 4LD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf