Panasonic Electronic Components ECO-S1KP332DA
ECO-S1KP332DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1KP332DA
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1KP332DA.pdf
Availability of ECO-S1KP332DA
QUANTITY
ECO-S1KP332DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1KP332DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1KP332DA
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.21A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1KP332DA
Related LinksECO-S1, ECO-S1KP332DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1KP332DA Details Description
Related parts for ECO-S1KP332DA
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.0KHZ 22MM VERT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 800MA PMDS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.5A 250V datasheet.pdf