Panasonic Electronic Components ECO-S1VA222BA
ECO-S1VA222BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1VA222BA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1VA222BA.pdf
Availability of ECO-S1VA222BA
QUANTITY
ECO-S1VA222BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1VA222BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1VA222BA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)196 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1VA222BA
Related LinksECO-S1, ECO-S1VA222BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1VA222BA Details Description
Related parts for ECO-S1VA222BA
JUMPER-H1503TR/A3049W/H1501TR 8" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 21POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
60706-33 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf