Panasonic Electronic Components ECO-S1VA223EA
ECO-S1VA223EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1VA223EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1VA223EA.pdf
Availability of ECO-S1VA223EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1VA223EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1VA223EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1VA223EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1VA223EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1VA223EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1VA223EA Details Description
Related parts for ECO-S1VA223EA
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14-DIP datasheet.pdf
FERRITE 4.5A 400 OHM 2220 SMD datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DHVQFN datasheet.pdf
RECT BRIDGE 50A 400V TAB datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 11.99"L X 7.99"W datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917 datasheet.pdf