Panasonic Electronic Components ECO-S2AP122AA
ECO-S2AP122AA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2AP122AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2AP122AA.pdf
Availability of ECO-S2AP122AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S2AP122AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2AP122AA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2AP122AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2AP122AA
Related LinksECO-S2, ECO-S2AP122AA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2AP122AA Details Description
Related parts for ECO-S2AP122AA
FIXED IND 6.8UH 1.49A 136 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 14PF 25V 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf