Panasonic Electronic Components ECO-S2DA101BA
ECO-S2DA101BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DA101BA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DA101BA.pdf
Availability of ECO-S2DA101BA
QUANTITY
ECO-S2DA101BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DA101BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DA101BA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DA101BA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DA101BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DA101BA Details Description
Related parts for ECO-S2DA101BA
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 7.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
MGRID IDT REC /OPOLKEYLRMP datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 56 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf