Panasonic Electronic Components ECO-S2DP152EX
ECO-S2DP152EX picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DP152EX
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DP152EX.pdf
Availability of ECO-S2DP152EX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S2DP152EX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DP152EX
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DP152EX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)144 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.87A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DP152EX
Related LinksECO-S2, ECO-S2DP152EX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DP152EX Details Description
Related parts for ECO-S2DP152EX
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 115V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 9.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf