Panasonic Electronic Components ECO-S2DP471DA
ECO-S2DP471DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DP471DA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DP471DA.pdf
Availability of ECO-S2DP471DA
QUANTITY
ECO-S2DP471DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DP471DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DP471DA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)388 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DP471DA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DP471DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DP471DA Details Description
Related parts for ECO-S2DP471DA
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OP AMP GP 3.5MHZ RR SC88A datasheet.pdf
CONN PLUG HSG MALE 37POS STR datasheet.pdf