Panasonic Electronic Components ECO-S2GA121DA
ECO-S2GA121DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GA121DA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GA121DA.pdf
Availability of ECO-S2GA121DA
QUANTITY
ECO-S2GA121DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GA121DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GA121DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GA121DA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GA121DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GA121DA Details Description
Related parts for ECO-S2GA121DA
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CAP-TO-DGTL CONV PROG 16LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
STAND OFF ALUM ANOD datasheet.pdf
HOLDER PUNCH datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
480V 5A 24VAC/DC NO AUX RN 3L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 250VDC datasheet.pdf