Panasonic Electronic Components ECO-S2GB561EA
ECO-S2GB561EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GB561EA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GB561EA.pdf
Availability of ECO-S2GB561EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S2GB561EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GB561EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GB561EA
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GB561EA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GB561EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GB561EA Details Description
Related parts for ECO-S2GB561EA
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf