Panasonic Electronic Components ECO-S2GP101AA
ECO-S2GP101AA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GP101AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GP101AA.pdf
Availability of ECO-S2GP101AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S2GP101AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GP101AA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GP101AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GP101AA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GP101AA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GP101AA Details Description
Related parts for ECO-S2GP101AA
DIODE GEN PURP 400V 20A TO220FP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 19.1X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf