Panasonic Electronic Components ECO-S2GP151DA
ECO-S2GP151DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GP151DA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GP151DA.pdf
Availability of ECO-S2GP151DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S2GP151DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GP151DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GP151DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GP151DA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GP151DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GP151DA Details Description
Related parts for ECO-S2GP151DA
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 11A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 2K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 6POS GOLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 64TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf