XP Power ECP130PS12
ECP130PS12 picture photo
Mfg. Part Number
ECP130PS12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
ECP130PS12.pdf
Availability of ECP130PS12
QUANTITY
ECP130PS12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECP130PS12
Internal Part NumberEIS-ECP130PS12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECP130
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)100W (130W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.10" H (76.2mm x 50.8mm x 28.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W (130W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECP130PS12
Related LinksECP13, ECP130PS12 Datasheet, XP Power Distributor
ECP130PS12 Details Description
Related parts for ECP130PS12
IC OPAMP GP 28MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 GRN 25X4' datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 19MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4 18MM BLACK SPL datasheet.pdf
RES 5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
ECON 2 HDR COMB 32 POS datasheet.pdf