Panasonic Electronic Components ECQ-B1H223JF3
ECQ-B1H223JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B1H223JF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B1H223JF3.pdf
Availability of ECQ-B1H223JF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-B1H223JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B1H223JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-B1H223JF3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.118" W (7.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B1H223JF3
Related LinksECQ-B1, ECQ-B1H223JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B1H223JF3 Details Description
Related parts for ECQ-B1H223JF3
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1507TR12" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CABL IP68 MINI B-MINI A USB 4.5M datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SOP-8 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf