Panasonic Electronic Components ECQ-B1H274JF
ECQ-B1H274JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B1H274JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B1H274JF.pdf
Availability of ECQ-B1H274JF
QUANTITY
ECQ-B1H274JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B1H274JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-B1H274JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B1H274JF
Related LinksECQ-B1, ECQ-B1H274JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B1H274JF Details Description
Related parts for ECQ-B1H274JF
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOP datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.425" DIA BLK datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAM LUG BOLT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
SR BTS 15MM 3 ASY VERT 85AMP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
F3SJ-A0497P14 datasheet.pdf
M APPL 9SMPR140F190F G datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A datasheet.pdf