Panasonic Electronic Components ECQ-B1H473JF
ECQ-B1H473JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B1H473JF
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B1H473JF.pdf
Availability of ECQ-B1H473JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-B1H473JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B1H473JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-B1H473JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B1H473JF
Related LinksECQ-B1, ECQ-B1H473JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B1H473JF Details Description
Related parts for ECQ-B1H473JF
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 35V 0805 datasheet.pdf