Panasonic Electronic Components ECQ-B2154JF
ECQ-B2154JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B2154JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 200VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B2154JF.pdf
Availability of ECQ-B2154JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-B2154JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B2154JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-B2154JF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" L x 0.295" W (19.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B2154JF
Related LinksECQ-B, ECQ-B2154JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B2154JF Details Description
Related parts for ECQ-B2154JF
RES 225 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3400K 4SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL R/G WH DIFF datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf