Panasonic Electronic Components ECQ-B2273JF
ECQ-B2273JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B2273JF
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 200VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-B2273JF.pdf
Availability of ECQ-B2273JF
QUANTITY
ECQ-B2273JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B2273JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-B2273JF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" L x 0.256" W (11.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B2273JF
Related LinksECQ-B, ECQ-B2273JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B2273JF Details Description
Related parts for ECQ-B2273JF
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
USB DEBUG ADAPTER 8-BIT datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 567VC SMB datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR50S/AE50G/CCE50S datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 4CH SAMPLE 28-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
68UF 385V 22X30MM 85C 12000H datasheet.pdf