Panasonic Electronic Components ECQ-B2823JF
ECQ-B2823JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B2823JF
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 200VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-B2823JF.pdf
Availability of ECQ-B2823JF
QUANTITY
ECQ-B2823JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B2823JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-B2823JF
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B2823JF
Related LinksECQ-B, ECQ-B2823JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B2823JF Details Description
Related parts for ECQ-B2823JF
CONN HEADER 8POS .100" STR TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 1.96GHZ PCS/W-CDMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 450mA Backlight 25-DSBGA (2.46x2.46) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 1400VDC RAD datasheet.pdf