Panasonic Electronic Components ECQ-E10123JFB
ECQ-E10123JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10123JFB
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10123JFB.pdf
Availability of ECQ-E10123JFB
QUANTITY
ECQ-E10123JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10123JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10123JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10123JFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10123JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10123JFB Details Description
Related parts for ECQ-E10123JFB
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD HICURR PER 16-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 28MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 12A TO220 datasheet.pdf