Panasonic Electronic Components ECQ-E10333JF
ECQ-E10333JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10333JF
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10333JF.pdf
Availability of ECQ-E10333JF
QUANTITY
ECQ-E10333JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10333JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10333JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.256" W (21.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10333JF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10333JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10333JF Details Description
Related parts for ECQ-E10333JF
IC 16BIT D TRANSP LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 130KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 6.5A 16 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONTACT BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 200MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf