Panasonic Electronic Components ECQ-E10333RJF
ECQ-E10333RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10333RJF
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10333RJF.pdf
Availability of ECQ-E10333RJF
QUANTITY
ECQ-E10333RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10333RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10333RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.256" W (21.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10333RJF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10333RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10333RJF Details Description
Related parts for ECQ-E10333RJF
IC SYNC COUNTER PRESET HS 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.04A 330 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 17NS 68PLCC datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRY 27.55"L X 19.68"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 250V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN FPC VERT 28POS 0.50MM SMD datasheet.pdf