Panasonic Electronic Components ECQ-E10393RKF
ECQ-E10393RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10393RKF
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10393RKF.pdf
Availability of ECQ-E10393RKF
QUANTITY
ECQ-E10393RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10393RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10393RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.276" W (21.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10393RKF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10393RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10393RKF Details Description
Related parts for ECQ-E10393RKF
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
FERRULE 34/12 TK TURQ 5000PC RL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 GRY TRANSF STN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
FUSE 80AMP 1000V AC SEMI-COND datasheet.pdf