Panasonic Electronic Components ECQ-E10473KFB
ECQ-E10473KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10473KFB
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10473KFB.pdf
Availability of ECQ-E10473KFB
QUANTITY
ECQ-E10473KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10473KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10473KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10473KFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10473KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10473KFB Details Description
Related parts for ECQ-E10473KFB
IC 8051 MCU 8K FLASH 20MLP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 389.66VC AXIAL datasheet.pdf
RES 64.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
LPP 5.08/90/4 BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
256M SDR SDRAM X16 166MHZ datasheet.pdf