Panasonic Electronic Components ECQ-E10473ME
ECQ-E10473ME picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10473ME
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 20% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10473ME.pdf
Availability of ECQ-E10473ME
QUANTITY
ECQ-E10473ME Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10473ME
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10473ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10473ME
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10473ME Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10473ME Details Description
Related parts for ECQ-E10473ME
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
IC 8BIT SRL SHFT REGIST 16-HVQFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER 69099 4/0AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM datasheet.pdf
DSUB 37 M PCB R/A G ZINC datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf