Panasonic Electronic Components ECQ-E1103KF3
ECQ-E1103KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1103KF3
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1103KF3.pdf
Availability of ECQ-E1103KF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1103KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1103KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1103KF3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(F) Series 04/Mar/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C