Panasonic Electronic Components ECQ-E1106JFB
ECQ-E1106JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1106JFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1106JFB.pdf
Availability of ECQ-E1106JFB
QUANTITY
ECQ-E1106JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1106JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1106JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.453" W (26.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1106JFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1106JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1106JFB Details Description
Related parts for ECQ-E1106JFB
IC DETECTOR VOLT 4.8V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 100MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 10 FOOT BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 19 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC RCVR HDMI LP 165MHZ 64LQFP datasheet.pdf