Panasonic Electronic Components ECQ-E1154KZ
ECQ-E1154KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1154KZ
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1154KZ.pdf
Availability of ECQ-E1154KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1154KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1154KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1154KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.158" W (12.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1154KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E1154KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1154KZ Details Description
Related parts for ECQ-E1154KZ
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
ME 9210 16MB SDRAM 8MB FLASH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIE UNIT RECT datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf