Panasonic Electronic Components ECQ-E1185JF3
ECQ-E1185JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1185JF3
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1185JF3.pdf
Availability of ECQ-E1185JF3
QUANTITY
ECQ-E1185JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1185JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1185JF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.764" (19.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1185JF3
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1185JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1185JF3 Details Description
Related parts for ECQ-E1185JF3
RELAY OPTO SPST 120MA 6 SOP T/R datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 24POS datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 162MA 3.9 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf