Panasonic Electronic Components ECQ-E1185RJF
ECQ-E1185RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1185RJF
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1185RJF.pdf
Availability of ECQ-E1185RJF
QUANTITY
ECQ-E1185RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1185RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1185RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.764" (19.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1185RJF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1185RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1185RJF Details Description
Related parts for ECQ-E1185RJF
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
34/HDR/3W/STR/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LASER DIODE DRIVER QFN datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
DBL14(B)C datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf