Panasonic Electronic Components ECQ-E12123RKF
ECQ-E12123RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12123RKF
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 1.25KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E12123RKF.pdf
Availability of ECQ-E12123RKF
QUANTITY
ECQ-E12123RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12123RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12123RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.217" W (21.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12123RKF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12123RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12123RKF Details Description
Related parts for ECQ-E12123RKF
RES 0.01 OHM 1W 3% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC K8 CLOCK CHIP 64-TSSOP datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST NC SC-70-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf