Panasonic Electronic Components ECQ-E12154KF
ECQ-E12154KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12154KF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12154KF.pdf
Availability of ECQ-E12154KF
QUANTITY
ECQ-E12154KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12154KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12154KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.472" W (31.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12154KF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12154KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12154KF Details Description
Related parts for ECQ-E12154KF
IC Z8 GP MCU 16K OTP 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 150V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A DPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT AUTOMOTIVE 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 450V X7T 2220 datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE PULL LIMIT SW BLUE BODY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf